Kilise kurmanın temelleri

(2) Emektaş seçmek

 

Pastörlük için iyice yardım edenler lazım. Birlikte çalışanlar arasında pastörler de var ama ben burada normal kilise üyeleri olarak yardım edenler hakkında anlatmak istiyorum. ‘Kilise binası varsa artık bitti’ diye düşünmemek lazım. İlk önce birlikte çalışabilen kutsalları bulmak lazım.

 

“Hangi kent ya da köye girerseniz, orada saygıdeğer birini arayın ve ayrılıncaya dek onunla kalın. Onun evine girerken, evdekilere esenlik dileyin” (Matta 10:11-12)

 

Her yerde Tanrı adamları var. Ve bunlar Rab’bin kullarını kabul ederler. Kim olursa olsun imanı büyüyünce Tanrı tarafından çağrılır. Ve kendisi ne yapmak gerektiğini hisseder. Böylece görev duygusunu hissedenler çok vardır. Onlar arasında kilise kurmak isteyenler de var. Ve yenden kurulan kiliselere maddi destek vermek isteyenler de vardır. Öyle insanlarla karşılaşmak lazım. Bunun için ilk önce Tanrı’ya dua etmek lazım. O zaman Tanrı yardım edenleri gönderecektir. Belki finansal olarak yardım edemezse de müjdeleme görevini alıp çok gayretle müjdeleyebilir. Böylece yardım eden Rab’bin işçileri her yerde hazır. Bunları kazanmak büyük hasattır. Böyle insanlarla görüşüp kilise kurmak hakkında konuşarak yardım alırsa çok güzel olacaktır.

Ama kilise sadece bir iki kişi aracılığıyla kurulamadığı için bir iki kişiden fazla bir şey beklerse bir iki kişiye dayanırsa sonra sorun çıkabilir. Pastörlük yaparken insanlara dayanmamak lazım. Kilise kuranların çoğu ilk tanıştığı insanlara fazla dayandığı için sonra gelenlere zarar veriyor. Kilise büyümesi için böyle şeyler olmaması lazım. Bunlar pastörlüğün özgürlüğüne engel oluyor.

 

1) Birlikte çalışacak emektaş alçakgönüllü kişi olmalıdır

 

Erdemli bir insansa güzel olur. Şimdi çok gayretli olduğu için emektaş olarak uygun olduğunu düşünmemek lazım. Birçok pastörler yanlış insanlarla çalışarak başarısız oldular. Beraber çalışacak kişiyi seçerken dikkat etmek lazım. Çünkü ruhsal savaş dünyadaki savaş gibi olmadığı için savaşın sonucu sonsuzdur. Sonsuz ölüm veya sonsuz yaşam olarak sonuçlanır.

 

2) Başka kiliseden hiç kovulmadı mı diye araştırarak kiliseyi geliştiren kişi değilse onunla birlikte çalışmayı derin düşündükten sonra karar vermek lazım

 

Birlikte çalışacak kişiye ihtiyacı duyduğu için acele ederse sonra daha büyük problemler çıkabileceğini bilmak lazım.

 

3) ‘Acaba önceki kilisede hiç pastöre direnerek pastörü kovmaya çalışmış mı?’ diye araştırdıktan sonra karar vermek lazım.

 

Önceki pastörüne küfür ederek şimdiki pastörüyle birlikte çalışacağını söyleyen kişi tehlikeli olduğunu bilin. Öyle insan aynısını yapabilir. Çünkü kötü ruh sürekli onu ayartıyor.

 

4) Parası olmasada imanı güçlü olduğu için iyi müjdeleyen kişiyle çalışın

 

Bunlar genelde alçakgönüllüler ve müjdelemenin kendi işi olduğunu düşünürler. Ve bunlar için iyi bir ortam sağlarsa bütün gayretle çalışan işçiler olacaklar.

 

5) Çok dua edenlerle çalışın

 

Parası olmasada olur, çok dua eden kişi daha iyidir. Ama dua ederek özel bir vahiy aldığını söyleyen varsa dikkat edin. Böyle insanlar çok dua ettiklerini düşünerek gururlanıp pastör ve kiliseye sıkıntı verebilirler. Böyle insanlar sanki mistikler gibi ‘Dua ettim, Tanrı şöyle dedi’ diyerek kiliseden sürekli bağımsız hareket ederek insanları kaygılandırıyorlar.

Çok dua eden kişi diye herkes düşündükleri için pastör ona bir şey diyemez. Yeni kurulan kiliselerde böyle olaylar çoktur. Pastörün vaazından onun duasına daha merak ettikleri için kilise sıkıntı çekebilir.

 

6) Bir ailenin kiliseyi fazla etkilememesi için dikkat edin

 

İmanı kıt ama toplumda yüksek konumda  olanları seçmeyin. Sadece imanlarına bakarak insanları toplamak lazımdır. Birdenbire önemli görevi birine vermeyin. Uzun zamandır onunla birlikte olarak sabırla onu incelemek lazım. Başka kilisede görevli olarak çalışmış bir kişi gelse de onu hemen kilise görevlisi olarak kabul etmemek lazım.

 

7) Yeni kurulan kilise üyelerinin kimler olacağını iyi düşünmek lazım.

 

İlk baştan çocukları toplayıp onlara odaklanırsa kilise çocuklarla dolu olacak yetişkinler çoğalmayabilir. Gençlere odaklanırsa kilise genç olacak ama yaşlılar biraz dışlanmış gibi hissedebilir. Ve eğer yaşlılara odaklanırsa gençlere fırsat olmayabilir. Dolaysıyla kilise 30-40 arasındaki yetişkinlere odaklanırsa güzel olur. Bunlara hem tutkuludur hemde pastörlük ne olduğunu anlayabilirler. Bunların çocukları da kilise üyeleri olabilir.

 

8) Kilise önderlerinin imanı güzel olması lazım

 

“Gözetmen yeni iman etmiş biri olmamalı. Yoksa gurura kapılıp İblis’in uğradığı yargıya uğrayabilir. Topluluğun dışındakiler tarafından da iyi bir insan olarak tanınmalıdır. Öyle ki, ayıplanacak duruma ve İblis’in tuzağına düşmesin. Aynı şekilde kilise görevlileri, özü sözü ayrı, şarap tutkunu, haksız kazanç peşinde koşan kişiler değil, ağırbaşlı kişiler olmalı. Temiz vicdanla imanın sırrına sarılmalıdırlar. Bunlar da önce denensin; eleştirilecek bir yönleri yoksa görev alsınlar. Aynı şekilde kadınlar ağırbaşlı olmalı; iftiracı değil, ama ölçülü ve her bakımdan güvenilir olmalı” (1.Timoteos 3:6-11)

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *